Dłuto jakże stare narzędzie ręczne wykonane w całości z metalu lub z metalu oraz drewnianej rękojeści.

Dłuta zbudowane są różnie w zależności od tego do obróbki, jakiego materiału są przeznaczone, te przeznaczone do drewna zakończone są ostrzem w kształcie stożka, te do kamienia i betonu wykonane są z ząbkowanej części metalowej lub płaskiej, do dłuta niezbędny jest pobijak bez niego snycerzy, stolarze, drzeworytnicy nie mogą wykonywać pracy.

Poprzez ustawienie dłuta pod określonym kątem i uderzeniem pobijakiem wykonuje się wgłębienie i tak do osiągnięcia wyznaczonego celu.

Dłuto mimo swojej historii nie jest zapomnianym narzędziem i wbrew pozorom dzięki odpowiednim umiejętnościom może być bardzo precyzyjne.

Dłuto jest narzędziem rzeźbiarzy niewyobrażalne są efekty ich pracy i to, że tak prymitywnym narzędziem można wykonać tak precyzyjne i małe elementy.

Znane są również zawody w rzeźbieniu z lodu w tym przypadku również artyści korzystają z dłuta, większe elementy cięte są przez piły natomiast te wszystkie małe detale to efekt uderzeń dłuta.

Właśnie takie narzędzia budzą największe zaskoczenie, ale największe oczywiście praca i artyzm ludzki to nie tylko siła mięśni, ale przede wszystkim precyzja.

Właśnie w takiej sytuacji możemy być pewni, że mimo coraz doskonalszej technologii pewne rzeczy nie ulegną zmianom i choć można powiedzieć, że dzisiaj mamy dostęp do laserów, które są w stanie wyciąć kilku milimetrowe elementy to w kwestii sztuki na pewno nie zostaną przyjęte tak ochoczo i entuzjastycznie jak proste przedmioty połączone z pracą człowieka.

.