Kruszarka to maszyna, urządzenie, która kruszy surowiec.

Rozróżniamy kilka rodzajów kruszarek: szczękowa przeznaczona do kruszenia granitu, bazaltu, czyli kruszywa o małej średnicy w pierwszej fazie jest ono zgniatane następnie ścinanie i zginane, kruszarki stożkowe stosowane do drobnego kruszenia twardych surowców, kruszarki walcowe służą kruszeniu i mieleniu stosowane są przede wszystkim w przemyśle spożywczym oraz kruszarki udarowe można powiedzieć, że najlepsze ze wszystkich wyżej wymienionych, ponieważ służą do wszystkich stadiów kruszenia i mielenia, ale przede wszystkim znajdują swoje zastosowanie do surowców najtwardszych takich jak bazalt, dolomit czy granit.

Tego typu maszyny to ogromna inwestycja kosztują od kilkudziesięciu tysięcy – te używane do kilku milionów złotych, wszystko w zależności od tego, do czego mogą być stosowane.

Najczęściej z kruszarkami spotykamy się przy budowie dróg i autostrad to dzięki takim kruszarkom otrzymujemy surowiec, który w późniejszym etapie procesu jest przetwarzany.

Firm sprzedających kruszarki w Polsce jest niewiele a to, dlatego, że sprowadzane są z zagranicy, co jest bardzo kosztowne i wcale nie oznacza, że zostaną sprzedane wówczas kapitał zostaje zamrożony mówiąc kolokwialnie.

Bardzo często też maszyny tego typu są wynajmowane przez wykonawców budowy, dzięki czemu nie muszą inwestować w zakup, ani ich serwisować najczęściej również obsługiwać firmy oferują operatora maszyny na czas trwania umowy ogranicza ich jedynie termin, na jaki mają podpisaną umowę.

.