Narzędzia ręczne to wszystkie te narzędzia do użycia, których niezbędna jest obecność i praca człowieka często jeszcze siła jego mięśni.

Część ręcznych narzędzi jest w pewien sposób prymitywna to kilka połączonych ze sobą elementów, które wyglądają na możliwe do skonstruowanie przez każdego człowieka i być może tak jest, co nie odbiera im przydatności.

Narzędzie ręczne od tych potrzebujących energii elektrycznej mają tę przewagę, że można ich użyć wszędzie bez względu na to czy mamy w pobliżu źródło energii czy znajdujemy się wewnątrz budynku czy też na pustkowiu.

Dzisiaj są one wykonywane trochę inaczej kiedyś z ciężkich metali dzisiaj zastępowane na przykład lekkim, ale wytrzymałym aluminium wszystko po to by cała walizka narzędzi ważyła mniej i była łatwiejsza do przenoszenia.

Dodatkowo możemy dostać takie pomoce jak torby czy plecaki, w których każde miejsce przeznaczone jest na inne narzędzie, co tworzy porządek i możliwość szybkiego skorzystania z danego narzędzia.

Narzędzie ręczne różnią się od siebie przeznaczeniem w zależności od tego czy chcemy coś uciąć, czy zagiąć a może właśnie połączyć.

W praktyce im mniej skomplikowane urządzenie czy narzędzie tym cieszy się lepszą renomą nie każdy, na co dzień pracuje fizycznie i wie jak obsługiwać skomplikowane elektronarzędzia a to może spowodować wielkie straty chociażby zniszczenie tego, co powinno być naprawione nie mówiąc już o ubytku na zdrowiu, który jest oczywiście najgorszym z możliwych scenariuszy, ale zdarzającym się niestety.

.