Malowanie dużych powierzchni jest bardzo pracochłonne w zależności od powierzchni mniej lub bardziej precyzyjne, najczęściej malowanie kojarzone jest z wałkami, pędzlami i tymi mniejszymi, które służą już precyzyjnemu wykończeniu. Po pierwsze taka praca jest obarczona długim terminem, ponieważ rzadko zdarza się, że powierzchnię wystarczy pomalować jednokrotnie, ale przede wszystkim jest to ciężka praca fizyczna. Może się wydawać, że to nic trudnego stać i malować szczególnie, jeśli powierzchnia nie musi być wcześniej szczególnie przygotowywana nic bardziej mylnego pozycja, w jakiej jest malarz jest bardziej wyczerpująca niżeli byłby w ruchu.

Właśnie, dlatego na rynek zostają wprowadzane różne narzędzia, które pracę mają unowocześnić, udoskonalić i przede wszystkim usprawnić. Takim osiągnięciem technologii jest pistolet do malowania, umożliwia on dużo szybsze pokrycie farbą niżeli wałkiem czy pędzlem, farba z pistoletu rozprzestrzenia się równomiernie, co również eliminuje ryzyko, że pewne miejsca będą pokryte grubszą a inne cieńszą warstwą farby. Malarz nie musi znajdować się w tak bliskiej odległości od malowanej powierzchni precyzji wymagają dopiero wykończenia.

Ten rodzaj malowania jest coraz bardziej powszechny wykorzystywany nie tylko do malowania ścian, ale również aut oraz konstrukcji stalowych. Skąd takie szerokie zastosowanie? Wszystko, dlatego, że dzięki tej formie cząsteczki farby docierają do wszystkich, najdrobniejszych zakamarków bez użycia miniaturowych pędzelków i wytężania wzroku..