Praca na wysokości jest niezwykle trudna wymaga wyjątkowej kondycji i sprawności fizycznej, ale również odporności.

Podczas gdy pracownik znajduje się na wysokości musi wykonywać różnego rodzaju zadania, które są utrudnione chociażby przez czynniki atmosferyczne.

Tak jest na przykład w sytuacji, kiedy chodzi o naprawdę przewodów elektrycznych, elektrycy muszą wejść lub też wjechać na wysięgniku do samej góry i tam dokonywać naprawy niebezpieczeństwo jest o tyle większe, że nie wszystko zależy od nich.

Praca na wysokości wymaga odpowiednich uprawnień i jest bardzo dobrze płatną pracą oczywiście opatrzona jest sporym ryzykiem.

Prace na wysokościach można podzielić na dwie grupy na taką, która poza uprawnień wysokościowych nie wymaga większych umiejętności i tutaj będziemy mówić o osobach, które na wysokości zajmuję się myciem okien czy zakładaniem różnego rodzaju reklam, wymianie oświetlenia, ale i takich, którzy są dodatkowo specjalistami w jakiejś dziedzinie są na przykład spawaczami ci poza nienaganną kondycją muszą jeszcze mieć nienaganną wiedzę, w jaki sposób mają wykonać naprawę czy montaż.

W wiele miejsc nie ma możliwości, aby podjechał wysięgnik i pracownicy muszą po postu po pionowej powierzchni się wspiąć, mają do tego charakterystyczne kolce na butach i rękojeść, którą obejmują na przykład słup, na który muszą wejść do tego muszą być bardzo precyzyjni nie mogą mieć pochowanych narzędzi po kieszeniach a raczej posiadać specjalne pasy, na których mają przymocowane narzędzia zawsze w tym samym miejscu, aby praca ich była maksymalnie skrócona o niepotrzebne ruchy.

.