Tarcze do cięcia i szlifowania metalu są okrągłe o grubości kilku milimetrów w zależności od tego, do jakiego rodzaju metalu będą użyte są niezbędne w pracy stolarskiej czy hydraulicznej ochronione są kawałkiem metalu, który zapobiega ich wypadnięciu podczas pracy. Podczas cięcia metalu trzeba zachować wyjątkową ostrożność, ponieważ na skutek zetknięcia tarczy z metalem jego kawałki mogą ulec odpryśnięciu.

Przy wszystkich pracach tego typu należy pamiętać o zabezpieczeniu rąk i przede wszystkim oczu i twarzy do tego są specjalistyczne maski podobne lub takie same, jakich używają spawacze. Prawidłowe wyposażenie pracownika to połowa sukcesu, bezpieczeństwo każdorazowo powinno być na pierwszym miejscu, praca fizyczna jest obarczona ryzykiem wypadków, które mogą być nieodwracalne w skutkach.

Tarcze możemy kupić w sklepach budowlanych i wszystkich tych, w których mamy narzędzia, chociaż przy zakupie zwykle otrzymujemy kilka tarcz w komplecie. Podczas używania elektronarzędzi należy pamiętać o tym by nie doprowadzać do ich przegrzania jak również o tym by po skończonej pracy odłączyć je od źródła prądu, przewód powinien być prosty nie powinny na nim leżeć żadne przedmioty, które mogą zakłócić pracę chociażby w przerwaniu przewodzenia prądu elektrycznego.

Do wszystkich przedmiotów – narzędzi elektrycznych dołączona jest instrukcja obsługi a w niej informacje dotyczące użytkowania, całkowicie zakazanych postępowaniach, możliwości serwisowania, natężenia prądu, które powinno być w gniazdku – najczęściej 230V..