Różne zawody opatrzone są różnym ryzykiem i odpowiedzialnością w przypadku, kiedy zawód ściśle wiąże się z użyciem, narzędzi maszyn jest opatrzony wyjątkową odpowiedzialnością.

Narzędzia, urządzenia czy maszyny używane w sposób, w jaki nie powinny być mogą doprowadzić do przykrych wręcz tragicznych skutków.

Chodzi tutaj przede wszystkim o pracownika, ale również o osoby trzecie.

W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę, czy do wykonywania danego zawodu niezbędne są różnego rodzaju pozwolenia, jeśli tak to pracownik absolutnie nie powinien bez takowego przystępować do pracy i tutaj wchodzi w grę zarówno prawdomówność pracownika, ale i ewentualnie decyzja pracodawcy, jeśli wie, że jego pracownik go nie ma.

Po drugie wszystkie urządzenia powinny być całkowicie sprawne nie mogą być naprawiane na przysłowiową chwilę po trzecie a tak naprawdę najważniejsze w grę wchodzi zdrowy rozsądek.

Podczas budowy zawsze jest jedna osoba, która ma stanowisko kierownika to do niej powinny być zgłaszane wszelkie wątpliwości i to ona w pierwszej kolejności odpowiada za pracowników i przebieg prac.

Nie tylko w Polsce można spotkać osoby nad wyraz oszczędne, dla których bezpieczeństwo nie jest sprawą pierwszorzędną, przez co pracownicy narażani są na ryzyko już nie mówiąc o przypadkowości ich zatrudnienia.

Właśnie, dlatego na straży stoją różne instytucje, które w zależności od charakteru wykonywanej pracy mają sprawdzać jej prawidłowość i zgodność z przepisami im większe ryzyko nałożenia kary tym większe prawdopodobieństwo, że inwestor będzie chciał ich uniknąć.

.